FORMULA 1/ Zarurile sunt aruncate

0
68

Lewis Hamilton a câştigat Marele Premiu al Singapore, dar Jenson Button şi-a păstrat intact avansul în clasamentul general

A doua cursă în nocturnă din istoria Formulei 1 a fost câştigată de Lewis Hamilton (McLaren Mercedes), care a fost urmat de Timo Glock (Toyota) şi Fernando Alonso (Renault). Însă trecând peste a doua victorie a sezonului pentru campionul mondial, cel mai important este că liderul clasamentului general, Jenson Button (Brawn GP), a terminat pe locul 5 plecând de pe 11 şi are în continuare un avans de 15 puncte în faţa coechipierului său, Rubens Barrichello. Pe locul 3 se afl ă Sebastian Vettel (Red Bull Renault) la 25 de puncte, aşa că şansele ca Button să piardă titlul mondial în ultimele trei etape ale sezonului sunt destul de mici. Acelaşi lucru este valabil şi la constructori, unde Brawn GP are un avantaj de 42,5 puncte faţă de Red Bull Renault.

Fără probleme pentru Hamilton

Britanicul Lewis Hamilton a plecat din pole position, şi-a apărat poziţia la start şi s-a aflat permanent la conducerea cursei. Şi după prima oprire la boxe el a ieşit pe pistă tot pe primul loc, aşa că victoria lui nu a fost pusă nici un moment sub semnul întrebării. În schimb, în spatele său, Nico Rosberg (Williams Toyota) a avut un start foarte bun şi a urcat pe locul secund, înaintea lui Sebastian Vettel. Cei doi au rulat destul de aproape unul de celălalt, până la primul pit stop al lui Rosberg. Când a revenit pe pistă, Nico a călcat linia albă de delimitare a culoarului de ieşire de la boxe, aşa că a fost penalizat cu un drive-through, iar cursa lui a fost ruinată, el ratând un podium ce părea foarte sigur, având în vedere că era foarte rapid.

Primul eveniment notabil al cursei a avut loc în turul 20, când Adrian Sutil (Force India Mercedes) a făcut o piruetă încercând să îl depăşească pe Jaime Alguersuari (Toro Rosso Ferrari), iar Nick Heidfeld (BMW Sauber) s-a lovit cu Sutil şi amândoi au abandonat. Safety car-ul a ieşit pe pistă şi i-a grupat pe concurenţi, anulând practic avansul luat de Hamilton. Însă după ce maşina de securitate a părăsit circuitul, britanicul s-a distanţat din nou, în ciuda unor probleme la sistemul KERS.

Vettel a ţinut cât de cât pasul cu Hamilton, însă la al doilea pit stop a primit o penalizare pentru depăşirea vitezei pe linia boxelor şi a căzut pe locul 4.

Podium pentru Alonso

După ce a câştigat anul trecut în cursa devenită deja celebră în urma scandalului “Crashgate”, Fernando Alonso a mers bine şi anul acesta, reuşind să termine pe locul 3, în spatele lui Timo Glock. Acesta a fost primul podium al sezonului pentru pilotul spaniol, care l-a dedicat lui Flavio Briatore, fostul manager al echipei Renault, exclus din viaţa sportivă de FIA în urma incidentului din 2008 de la Singapore. Glock a obţinut şi el al doilea său podium din actualul sezon, aducând nişte puncte nesperate pentru Toyota, care s-a zbătut în partea de jos a clasamentului în ultimele etape. Dintre piloţii de top a mai abandonat Mark Webber (Red Bull Renault), ocupantul locului 4 la general, el având o problemă la frâne la roată dreapta faţă. Următoarea etapă de Formula 1 este Marele Premiu al Japonei, care va avea loc pe circuitul de la Suzuka în perioada 2-4 octombrie.