FORMULA 1/ MP al Belgiei: Kimi sparge gheata!

0
68

Kimi Raikkonen a obţinut în Belgia prima victorie din acest sezon pentru Ferrari, în timp ce Giancarlo Fisichella a adus primul podium pentru Force India

Kimi Raikkonen a utilizat în mod eficient sistemul KERS ce echipează monopostul Ferrari şi a câştigat Marele Premiu al Belgiei, aceasta fi ind prima victorie din 2009 a Scuderiei. Tot o premieră a reuşit şi Giancarlo Fisichella, care le-a adus celor de la Force India primul pole position şi primul podium din istoria echipei, respectiv primele puncte din acest sezon.

De altfel, între Kimi şi Fisi s-a dat aproape non stop lupta pentru victorie. Italianul a condus în primele viraje ce au urmat startului, până ce un accident a adus pe pistă safety car-ul chiar din primul tur. Campionul mondial Lewis Hamilton (McLaren Mercedes) şi liderul clasamentului la zi, Jenson Button (Brawn GP), au abandonat după ce au fost implicaţi în acest incident.

Avantajul KERS-ului

În momentul în care safety car-ul s-a retras la boxe, Raikkonen a stat în siajul lui Fisichella la intrarea în celebrul viraj Eau Rouge, iar pe linia dreaptă ce urmează l-a atacat pe italian, a utilizat surplusul de putere oferit de sistemul KERS pe care Ferrari încă îl mai foloseşte şi a trecut pe primul loc. Fisi a venit în spatele său imediat, încercând să îl atace rapid, dar nu a putut să îl depăşească. Din acel moment, cei doi s-au distanţat de pluton, spre surprinderea generală monopostul Force India reuşind să ţină pasul cu cel Ferrari. Până la finalul cursei, Fisi a fost tot timpul la 2-3 secunde în spatele lui Raikkonen, care a mers însă fără greşeală. În anumite momente, Fisichella părea chiar ceva mai rapid decât adversarul său, dar Kimi a folosit inteligent sistemul KERS pe parcursul întregii curse şi l-a ţinut pe italian în spate.

Oricum, performanţa veteranului de la Force India este remarcabilă, oficialii Scuderiei recunoscând după cursă că Raikkonen a fost nevoit să meargă tot timpul la maxim pentru a rămâne în frunte.

Strategie bună

Sebastian Vettel (Red Bull Renault) a terminat cursa din Belgia pe locul 3. El a trecut cu bine de haosul din debut şi a avut o strategie perfectă, care l-a ajutat să avanseze de pe poziţia a 9-a până pe podium. În spatele său, polonezul Robert Kubica a făcut şi el o cursă bună pentru BMW Sauber, trecând linia de sosire pe locul 4, la 3,8 secunde de Vettel. De altfel polonezul a pierdut locul 3 după a doua oprire la boxe, când a fost devansat de german. El a fost urmat de coechipierul său, Nick Heidfeld.

Alţi doi piloţi ce erau suficient de rapizi pentru a se implica în lupta pentru puncte sunt Fernando Alonso (Renault) şi Timo Glock (Toyota). Spaniolul de la Renault a plecat cu multă benzină şi a stat mult timp pe pistă, câştigând numeroase poziţii. La prima intrare la boxe echipa a decis să îi schimbe eleronul faţă – ce fusese afectat în startul cursei – lucru ce l-a făcut să piardă timp. După încă un tur, Alonso a revenit la boxe şi a abandonat. Glock rula pe locul 4 înaintea primului pit stop, dar o problemă la realimentare l-a retrogradat până pe locul 10.

În cele din urmă Heikki Kovalainen (McLaren Mercedes) a terminat pe 6, urmat de Rubens Barrichello (Brawn GP). Motorul acestuia a scos mult fum în ultimele tururi, iar când a ajuns la boxe chiar i-a luat foc. Ultimul punct pus în joc a fost adjudecat de Nico Rosberg (Williams Toyota).

Următoarea etapă este Marele Premiu al Italiei de la Monza, care se va desfăşura în perioada 11-13 septembrie şi care este ultima rundă din acest sezon de Formula 1 ce va avea loc în Europa.