FINAL: Poli Iasi – Steaua 2-1

0
85

Steaua are sansa de a egala Rapidul in clasamentul Ligii I, insa nu trebuie sa se impiedice la Iasi, de ambitioasa formatie pregatita de Ionut Popa

Meciul conteaza pentru etapa a XX-a a primei ligi si a inceput la ora 20:30.

Primul “11” al Stelei: Zapata – Golanski, Goian, Ghionea, Emeghara – Ov. Petre, Nicolita, Dica, Plesan, Mendoza – Pepe Moreno. Antrenor: Marius Lacatus.

Gadele incep in formula: Poli Iasi: Branet – Pecnik, C. Munteanu, Onut, Homei – Sfarlea, Naidin, Ad. Ilie, Bersnjak – Balba, A. Cristea. Antrenor: Ionut Popa

Click aici pentru actualizarea informatiilor!

*info:
Ramaneti alaturi de site-ul www.sportm.ro pentru reactii dupa a doua mare surpriza a etapei cu numarul 20!

’90+3
Cu un minut mai devreme, centralul Teodor Craciunescu pune capat partidei. Explozie de bucurie in tribune si pe banca tehnica a gazdelor! Rezultat final: Poli Iasi – Steaua Bucuresti 2-1!

*info:
au mai ramas jumatate din cele 4 minute de prelungire care s-au aratat de la margine.

’90+2
Dorin Goian, fault in atac.

’90+1
Cristea este inlocuit si paraseste terenul in aplauzele publicului. I-a luat locul Miclea.

’90
Executa Dica, exact pe directia lui Branet, care retine cu siguranta, in uralele spectatorilor!

’89
Pepe Moreno obtine o lovitura libera de la marginea careului de 16 metri! Iesenii protesteaza, iar Branet se alege cu un cartonas galben.

’85
Dica suteaza peste poarta! A doua schimbare la gazde, Naidin ii lasa locul lui Ciobanu.

’82
Cartonas galben pentru Goian, primul al partidei.

’81
Schimba si gazdele: Palimaru ii ia locul lui Balba.

’80
Ultima schimbare la Steaua: Nesu il inlocuieste pe polonezul Golanski. De partea cealalta, Ionut Popa nu a efectuat nicio schimbare pana in acest minut!

’79
Mendoza primeste o pasa perfecta de la Dayro Moreno, in careul moldovenilor, insa suteaza slab in bratele lui Branet!!!

’73
Pepe Moreno preia in careul gazdelor si are sansa sa restabileasca egalitatea, insa portarul Iasiului il blocheaza in ultimul moment!!!

’68
Pasa lunga pana la Surdu, pe partea dreapta a atacului stelist. Jucatorul Stelei reuseste o preluare perfecta, insa este imediat faultat de un echipier al Politehnicii. Lovitura libera pentru Steaua, respinsa apoi de Naidin.

’66
Sansa pentru Mendoza, care suteaza in blocaj. Mingea ajunge la nou-intratul Dayro Moreno, insa nici acesta nu reuseste sa trimita spre poarta.

’62
A doua schimbare la Steaua: Dayro Moreno il inlocuieste pe Plesan. Steaua are in acest moment 6 jucatori straini pe teren – un adevarat record pentru formatia din Ghencea!

’60 GOOOOOOOOOL Politehnica Iasi!!! Onut reia cu capul si aduce din nou formatia din Iasi in avantaj!

*info:
Nu uitati ca meciul se discuta si pe forum!!! Iata cateva reactii de pe www.sportm.ro/forum/“Nicolita, campionul autogolurilor” – Ripper; “Trebuie scos Dica si bagat Daryo Moreno! Sa vedem ce poate…” – dankressman; “Steaua nu se misca tocmai bine, iar Iasiul joaca aproape de rupere. Terenul este infect, plin de denivelari – mingea sare ca dracu din gazon, nu se poate face o combinatie mai acatarii la firul ierbii. Pana si iesenii au probleme din acest motiv – cred ca s-a auzit destul de clar cum si-a bagat-o unul dintre ei dupa o executie total nereusita. Altfel, fara a incerca sa-i gasesc scuze, cred ca si Banel tot din cauza asta a dat autogol” – Dawson.

’55
Prima schimbare efectuata de Marius Lacatus: este inlocuit autorul autogolului din prima repriza, Banel Nicolita. Intra pe teren Romeo Surdu. Galeria Stelei il incurajeaza pe nefericitul Nicolita.

’50
Balba se resimte dupa un duel cu un adversar si primeste ingirjiri medicale.

’47 GOOOOOOOOOOOOL GOOOOOOOOOOL GOOOOOOOOOL GOOOOOL STEAUA!!!
Mendoza inscrie cu un sut excelent cu piciorul stang, fara sperante pentru goalkeeper-ul Iasiului.

’46 Se reia partida!
La pauza nu s-a efectuat nicio modificare.

*info:
Astazi se implinesc exact trei ani de la eliminarea Valenciei din Cupa UEFA de catre Steaua. Va invitam sa cititi in pauza meciului un interviu cu eroul acelei partide, Andrei Cristea, in prezent la Politehnica Iasi. Click aici!

*info:
Ramaneti alaturi de site-ul www.sportm.ro pentru partea a doua a meciului dintre Poli Iasi si Steaua! Meciul se va relua dupa aproximativ 15 minute.

*info:
Stelistii se indreapta spre vestiare cu capul plecat. Marius Lacatus trebuie sa ii mobilizeze pe ros-albastrii pentru repriza secunda, in caz contrar Steaua va pierde trei puncte extrem de importante. Poli Timisoara, care a invins cu 3-1 la Targu Jiu, a depasit Steaua in clasament la golaveraj!

’45+3
Emeghara arunca de la margine direct in careu, din nou fara probleme pentru apararea formatiei gazda. Teodor Craciunescu fluiera finalul primei parti!!!

’45+2
Executa Mendoza, plasat, la coltul lung, Branet respinge cu greu si ramane intins pe gazon!!! Portarul gazdelor s-a lovit de Pepe Moreno.

’45+1
Inca o lovitura libera pentru Steaua, distanta este de aproximativ 20 metri fata de tinta

*info:
Prima repriza va fi prelungita cu doua minute.

’43
Sansa pentru Steaua dupa o lovitura libera, faza se incheie cu lovitura de cap peste poarta a lui Ov. Petre.

*info:
Steaua incearca sa puna in pericol poarta aparata de Branet, insa defensiva Politehnicii respinge toate incercarile de patrundere ale ros-albastrilor.

’39
Pepe Moreno obtine inca o lovitura libera pentru Steaua. Executa Dica, balonul ajunge in bratele lui Branet.

’38
Cornerul este executat in fata portii, Branet respinge slab, insa Dica nu profita, ratand preluarea in centrul careului, iar pericolul este indepartat.

’37
Plesan obtine o lovitura libera de pe partea dreapta a terenului. Dica misca mingea pentru Mendoza, care suteaza in zid. Revin stelistii, insa Homei respinge mingea in corner.

’35
Sutul lui Dica il loveste in figura pe Bogdan Onut. vapitanul alb-albastrilor primeste ingrijiri medicale pe marginea terenului.

’32
Andrei Cristea in angajeaza excelent pe Balba, insa de la margine se ridica fanionul.

’30
Golnaski executa, in zid.

’29
Ad. Ilie acorda lovitura libera pentru Steaua, undeva la 30 metri de poarta lui Branet.

*info:

’25
Nicolita, in offside!

’21
Inca o incercare de centrare a lui Nicolita, in blocaj, Teodor Craciunescu acorda repunere pentru Politehnica.

’19
Centrare Banel Nicolita de pe partea dreapta a terenului, Branet retine cu greu de langa Mendoza, care astepta o ezitare a goalkeeper-ului pentru a egala situatia pe tabela de marcaj.

’15
Balba avanseaza spre poarta oaspetilor, este deposedat de Ov. Petre, insa fara sa fie faultat, conform deciziei centralului Teodor Craciunescu. Atacantul lui Poli Iasi ramane intins pe gazon si se cere interventia echipei medicale.

’14
Ovidiu Petre incearca sa-l surprinda pe portarul gazdelor, Branet, cu un sut din afara careului, insa executia inchizatorului stelist nu prinde cadrul portii.

’12
Golanski centreaza slab de pe partea dreapta, aparatorii formatiei din Iasi resping fara emotii.

‘9
Gazdele executa lovitura libera, insa Balba faulteaza in atac. Zapata va repune balonul din zona punctului de la 11 metri.

‘8
Pasa lunga catre Homei, Ghionea respinge in aut. Gadele repun repede mingea in joc, iar Andrei Cristea obtine un fault la un duel cu Plesan!

*info:
echipament inedit pentru Politehnica Iasi! Tricoul de joc al moldovenilor seamana izbitor cu cel al mult mai titratei Dinamo Kiev.

‘5
Inca un atac al iesenilor, Zapata iese din poarta si respinge pana la mijlocul terenului.

*info:
Steaua incearca sa revina in joc, insa ros-albastrii nu reusesc sa obtina nici macar o lovitura de colt la primul atac spre poarta lui Balba. Vom avea un meci spectaculos in Copou!!!

‘3 GOOOOOOL Politehnica Iasi!!!
Centrare a gazdelor, iar Banel Nicolita trimite in propria poarta!!!

‘1 A inceput partida de la Iasi. Gazdele incearca primul atac, insa sutul lui Cristea, fostul jucator al Stelei, trece mult peste poarta aparata de columbianul Zapata.

*info: meciul va fi condus la centru de Teodor Craciunescu, din Ramnicu Valcea; arbitri asistenti: Marcel Savaniu (Sibiu), Aurel Onita (Constanta); arbitru de rezerva: Marius Martis (Focsani). Observatori: Sorin Satmari (Bucuresti), Marcel Lica (Constanta).

*info:
cu 30 de minute inaintea fluierului de start, stadionul “Emil Alexandrescu” din Iasi este arhiplin. La arena a ajuns si finantatorul Stelei, Gigi Becali