FC SEVILLA – STEAUA 2-1

0
81

Steaua a fost invinsa, marti seara, pe stadionul Ramón Sánchez Pizjuán, de catre castigatoarea Cupei UEFA, FC Sevilla, cu scorul de 2-1.

Gazdele au inceput in forta si au deschis scorul in minutul 5, prin Kanoute. Atacantul Sevillei, singur in centrul careului, a reluat imparabil cu capul pentru 1-0.

Sevilla a presat in continuare si a reusit sa mai inscrie o data, in minutul 18. Colegul lui Kanoute din atacul andaluzilor, Fabiano, scapat singur spre poarta Stelei, a trecut si de Zapata si a inscris cu un sut la coltul scurt.

Steaua si-a mai revenit dupa pauza, odata cu dubla schimbare efectuata de Pedrazzini: Neaga in locul lui Romeo Surdu si Vali Badea in locul lui Dica.

Ros-albastrii au reusit sa reduca din diferenta in minutul 63, prin Ovidiu Petre. Mijlocasul Stelei a inscris din centrul careului, dupa o faza creata de Croitoru si Victoras Iacob. Nu a fost, insa, suficient, rezultatul final fiind, pentru a treia oara consecutiv in Liga Campionilor, defavorabil Stelei.

“Festival” pe Emirates Stadium

Mult mai sifonata a incheiat ziua Slavia Praga, echipa ceha fiind “carne de tun” pentru Arsenal. Englezii au invins cu 7-0, dupa ce aveau, in minutul 58, un avans de sase goluri.

FC Sevilla: Palop – Daniel Alves, Mosquera, Dragutinovic, Adriano – Jesus Navas, Poulsen, Keita, Capel (Marti 85) – Kanoute (Renato 71), Luis Fabiano. Antrenor: Juande Ramos

Steaua: Zapata – P. Marin, Goian, Rada, Emeghara – Surdu (Neaga 46), Ovidiu Petre, Croitoru, Nicolita – Dica (V. Badea 46) – Iacob (Zaharia 71). Antrenor: Massimo Pedrazzini