“Dacă au pierdut cu 0-3 la Munchen, nu înseamnă că s-a terminat tot”

SportM: Vasili, în ce limbă preferi să vorbim, germană, română sau rusă?
Vasili Hamutovski: Română, bineînţeles, doar nu credeţi că am uitat limba.

SportM: Ce spui despre Bayern – Steaua 3-0?
Hamutovski: Nu prea mai e nimic de spus. Din păcate, diferenţa de valoarea a fost prea mare şi băieţii (n.r. – steliştii) nu au avut ce să facă. Bayern e una dintre cele mai mari echipe din lume, iar acest lucru s-a văzut.

SportM: Nu e prea dur acest scor?
Hamutovski: Depinde. Bayern a avut două ocazii mari în primele minute, dar la pauză scorul a fost 0 la 0. În repriza a doua, germanii s-au dezlănţuit şi nu au mai putut fi opriţi.

SportM: Crezi că Steaua poate să învingă Fiorentina şi să se califice în Cupa UEFA?
Hamutovski: De ce nu? Dacă au pierdut cu 0-3 la Munchen, nu înseamnă că s-a terminat tot. Îi bat pe italienii şi toată lumea uită această înfrîngere.

SportM: Pe tine cînd te vom revedea în România?
Hamutovski: Nu ştiu, e greu. Chiar dacă nu joc de cîteva meciuri la Augsburg, aici cîştig mai mulţi bani decît acum trei, patru ani la Steaua. Eu sper să ajung în Bundesliga, dar nu se ştie.