Euroliga / Dinamo Moscova s-a calificat dramatic in sferturi

În cel mai dramatic meci din ultima etapă a grupelor F şi G din Euroliga masculină de baschet, Dinamo Moscova a învins la limită, 68-65, pe Benetton Treviso şi s-a calificat în sferturi în dauna echipei italiene.

Cele două formaţii s-au întâlnit într-un meci decisiv în grupa G şi aveau nevoie de victorie pentru a se califica mai departe iar în final, după o repriză de prelungiri, ruşii au avut câştig de cauză chia dacă la pauză italienii aveau 35-23.

Cei mai buni jucători au fost de departe grecii Lazaros Papadopoulos, 24 de puncte şi 11 recuperări, şi Antonios Fotsis, 22 de puncte şi 24 de recuperări, ambii de la Dinamo Moscova.

În celălalt joc al grupei, calificată deja în sferturi, Unicaja Malaga s-a dus în vacanţă la codaşa Aris Salonic şi a pierdut clar, 65-83, în special datorită jocului excelent făcut de americanii Castle, Scales şi Wilkinson pentru formaţia elenă.

În Grupa F, calificate deja în sferturi, CF Barcelona şi Panathinaikos Atena au oferit un spectacol de zile mari în Spania, ibericii impunându-se lejer în final cu 87-66, în timp ce derbiul codaşelor a fost câştigat de Efes Istanbul pe terenul lui Şopron cu 72-64.

Joi se dispută şi ultimele meciuri din grupele D şi E, Maccabi Tel Aviv – Lottomatica Roma, TAU Ceramica – Pau Orthez, Olympiacos Pireu – Joventut Badalona şi Partizan Belgrad – ŢSKA Moscova.

David Popovici a câştigat titlul naţional la 50 m liber

David Popovici a câştigat, la Otopeni, titlul naţional al României pe anul 2024, în proba de 50 de metri...