El Clasico, egal cu Messi in prim plan

0
69

Cel mai aşteptat meci inter-cluburi din lume, FC Barcelona – Real Madrid, a programat sâmbătă seară un nou episod ce a fost cel puţin la fel de spectaculos ca şi cele de până acum şi s-a încheiat nedecis, 3-3.

După un început fulminant, Real conducea cu 2-1 încă din minutul 13 dar până la pauză Barcelona a egalat la doi şi a rămas şi în 10 după eliminarea lui Oleguer pentru două cartonaşe galbene.

În minutul 5, olandezul Ruud Van Nistelrooy a deschis scorul, atacantul lui Real profitând de o imprecizie a lui Lilian Thuram, în minutul 10 Messi a egalat după o fază la care oaspeţii au cerut offsaid, acelaşi Van Nistelrooy a făcut 2-1 pentru Real În minutul 13 din penalty dar Messi a egalat din nou în minutul 28 după un şut al lui Ronaldinho respins în transversală de Casillas.

În prelungirile primei reprize, Oleguer a văzut al doilea cartonaş galbene după un fault la Fernando Gago iar în partea a doua, Sergio Ramos a adus din nou pe Real în avantaj cu o lovitură de cap pentru ca neobositul Messi să stabilească scorul final în ultimul minut, 3-3, după o pasă scurtă a lui Ronaldinho şi un dribling superb în faţa lui Helguera.

Barcelona a început cu Victor Valdes – Oleguer, Thuram, Puyol – Xavi, Deco (Belletti 71), R. Marquez (Gudjohnsen 82), Iniesta – Messi, Eto’o (Sylvinho 46), Ronaldinho, iar Real a raspuns cu Casillas – Michel Salgado, Sergio Ramos, Helguera, Torres – Diarra, Fernando Gago – Raul (Robinho 64), Higuain, Guti (De La Red 82) – Van Nistelrooy.

În afara celor şase goluri s-au mai ratat şi vreo zece ocazii importante iar după acest rezultat cele două formaţii continuă cursa pentru titlu, Barcelona fiind însă mai bine plasată decât Real Madrid.

În celălalt meci al zilei, Villarreal s-a impus cu 2-0 la Levante, goluri marcate de uruguaianul Diego Forlan şi danezul John Dahl Tomasson.