Echipa Romaniei de handbal masculin a terminat la egalitate amicalul cu Slovacia

0
31

Selecţionata masculină de handbal a României a terminat la egalitate, 29-29 (15-14), cu formaţia Slovaciei, joi seara, la Bratislava, într-un meci amical.

În faţa a doar 150 de spectatori, meciul a fost unul eminamente echilibrat. Echipa pregătită de Aihan Omer a condus totuşi cu 11-9, în min. 19, şi a încheiat în avantaj prima repriză, cu 15-14. În repriza secundă, scorul a fost 21-16 pentru tricolori, dar gazdele au revenit, conduceau cu 29-28 în minutul 58, dar Rohozneanu a marcat golul egalării, 29-29.

Cei mai buni marcatori de la gazde au fost Petro – 4 goluri, Milan Kozak – 4 goluri, Kukucka – 6 goluri, etc. De la tricolori s-au remarcat Ghionea – 7 goluri, Laurenţiu Toma, Sandu Iacob – câte 4, Adrian Petrea – 3 goluri, etc.

Vineri, de la ora 19,00, la Levice, va avea loc meciul revanşă.

Selecţionata României se pregăteşte pentru barajul cu Muntenegru (8 iunie în deplasare, 14 iunie la Oradea), pentru Campionatul Mondial din 2009.