DINAMO – POLI IASI 2-1

0
72

Dinamo a invins, miercuri seara, formatia pregatita de Ionut Popa, Politehnica Iasi, cu scorul de 2-1, intr-un meci din cadrul etapei a XXIV-a a Ligii I, insa victoria “cainilor” s-a inregistrat gratie unei decizii eronate a brigazii de arbitri

Gazdele au deschis scorul repede, prin Danciulescu (‘7), dupa o pasa excelenta a lui Vranjkovic.

In minutul 26, dinamovistii si-au marit avantajul prin reusita superba a lui Miranda, argentinianul aflandu-se la primul sau gol pentru formatia din Sos. Stefan cel Mare.

Lucrurile au inceput sa mearga prost pentru alb-rosii in minutul 44, cand Flavius Stoican a primit rosu direct dupa un fault dur asupra lui Paruolo. Imediat, Poli Iasi a redus din diferenta prin fostul stelist Andrei Cristea.

Oaspetii au fortat egalarea dupa pauza, avand cea mai mare sansa in minutul 79, cand centralul Tiberiu Lajos nu a acordat lovitura de la 11 metri si eliminare la faultul evident al lui Moti asupra lui Bersnjak.

Dinamo: 1. Lobont – 5. Stoican, 4. Moti, 28. Izvoranu, 3. Pulhac – 22. Torje (7. C. Munteanu ’78), 6. Margaritescu, 32. Vranjkovici (25. Ropotan ’64), 20. Ad. Cristea – 9. Miranda (18. L. Goian ’67), 10. Danciulescu. Antrenor: Gigi Multescu.

Poli Iasi: 1. Branet – 19. Homei, 3. Onut, 28. Munteanu, 5. Pecnik – 25. Milea (14. Sfirlea ’46) – 77. Buta, 21. Naidin (11. Mijin ’80), 7. Bersnjak, 8. Paruolo (9. Bilba ’56) – 10. A. Cristea. Antrenor: Ionut Popa.

Cartonase galbene: Moti ’31 / Milea ’38, Pecnik ’46, Sfirlea ’78.

Cartonas rosu: Stoican ’44.

Popa nu s-a suparat

Desi formatia sa putea sa plece din “groapa” cu un punct, tehnicianul Politehnicii, Ionut Popa, s-a declarat multumit de prestatia centralului Tiberiu Lajos. “Nu am putut sa profitam de omul in plus pe care l-am avut in repriza a doua. Ne-am creat ocazii, insa le-am ratat, iar rezultatul a fost in consecinta. Nu stiu daca Moti l-a faultat pe Bersnjak, dar, in general, nu sunt suparat pe prestatia lui Lajos”, a declarat, surprinzator, Ionut Popa.

Asteapta Urziceniul

Alb-rosii au urcat pe locul cinci, cu 43 de puncte, insa asteapta rezultatul meciului de maine dintre Unirea Urziceni si Gloria Buzau. In cazul unei victorii a ialomitenilor, “cainii” vor ramane pe locul al saselea si dupa aceasta etapa.