DINAMO – FC ARGES 2-0/ ”Cainii”, din nou lideri

0
58

Echipa FC Dinamo a câştigat, cu scorul de 2-0 (0-0), partida disputată, sâmbătă, pe teren propriu, în compania formaţiei FC Argeş, în etapa a XVII-a, ultima a turului Ligii I.

Golurile au fost marcat au fost marcate de Adrian Cristea ’66 şi Miranda ’90+3.

În minutul 66, mijlocaşul echipei Dinamo, Adrian Cristea, a trimis un şut de la 10 metri, la colţul scurt, care l-a lăsat fără replică pe portarul Boşneag.

Atacantul dinamovist, Osvaldo Miranda, a dus scorul la 2-0, după o cursă solitară şi un şut de la marginea careului de 16 metri.

Formaţia gazdă a ratat un penalti, în minutul 57, după ce Dănciulescu a executat slab o lovitura de pedeapsă primită în urma unui henţ în careu a lui Poenaru. Acesta din urmă a primit un cartonaş roşu după ce a atins balonul cu mâna pe linia porţii apărate de Boşneag

Dinamo: 12. Dolha – 16. Blay, 26. D. Grigore, 55. Julio Cesar, 2. Diabate – 22. Torje (14. Mitea ’73), 25. Ropotan (28. Miranda ’60), 8. Boştină, 20. Adrian Cristea – 17. Andrei Cristea, 10 Dănciulescu (6. Homei ’83). Antrenor: Mircea Rednic

FC Argeş: 1. Boşneag – 2. Stan, 5. Bălaşa, 4. Bazzi, 28. Diţă (25. Cazan ’68) – 23. Poenaru, 9. Tănase, 10. Tameş, 11 Năstăsie (7. Doman ’75) – 13. Dulcea (24. Stan ’58), 30. Kamara. Antrenor: Ionuţ Badea

Cartonaşe galbene: Grigore ’90 / Stan ’59, Bazzi ’23, Năstăsie ’74, Cazan ’84, Kamara ’86

Cartonş roşu: Poenaru ’56. Mediafax