CUPA ROMANIEI – ANALIZA/ Se vede eventul!

0
82

Dinamo a mai umilit o dată Rapidul şi s-a calificat “en fanfare” în semifinala Cupei, fiind în grafic pentru realizarea eventului, asta dacă va trece testul bănăţean. Careul de aşi este completat de FC Vaslui, CFR Cluj şi Poli Timişoara

CFR Cluj – Pandurii Tg. Jiu 1-0
Noroc cu arbitrii…

Deţinătoarea trofeului a trecut mai degrabă cu şansă de adversara gorjeană, într-un meci disputat pe un stadion “Dinamo” dezolant, pe care au catadicsit să se adune doar circa 100 de spectatori. Într-o perioadă în care arbitrii primesc delegări la poliţie, “fluieraşul” Robert Dumitru a ieşit nefericit la rampă, deciziile sale influenţând deznodământul partidei. Penalty-ul acordat lui CFR în minutul 43 la henţul lui Piţurcă nu poate fi contestat, dar faptul că nu s-a operat cu aceeaşi măsură la henţul comis de Galliasi în careu, în partea secundă, este impardonabil. Şi asta, în condiţiile în care inclusiv asistentul de pe partea dreaptă putea semnala neregula, dar nu a făcut-o.

Aşa cum era de aşteptat, Sorin Cârţu a blamat arbitrajul, pe care l-a considerat “într-o singură direcţie”, în timp ce omologul său Conceicao a opinat că “CFR trebuie să arate mai multă personalitate”.

Unirea Urziceni – FC Vaslui 0-2
Avantaj Moldovan

Finalista din sezonul trecut al Cupei a capotat în faţa formaţiei antrenate de Viorel Moldovan, care s-a calificat în premieră în careul de aşi al competiţiei. Pe hârtie, “galben-verzii” erau outsideri, însă “importurile” Wesley şi Genchev şi-au trimis echipa în penultima fază prin două reuşite de toată frumuseţea. A fost practic o repetiţie pentru duelul de campionat din această săptămână, care este programat marţi la Urziceni, iar rezultatul din sfertul de Cupă promite scântei pe stadionul “Tineretului”. Dan Petrescu a jonglat cu frustrarea şi cu fair-play-ul, spunând, pe de o parte, că victoria lui FC Vaslui este mincinoasă, iar pe de alta că îi va ţine pumnii adversarei sale pentru a câştiga Cupa.

În replică, Viorel Moldovan a reiterat că obiectivul grupării vasluiene este obţinerea trofeului, calea cea mai scurtă spre Europa. “Suntem în semifinale şi am încredere că vom merge mai departe”, a încheiat tehnicianul învingătorilor.

Poli Timişoara – Gloria Bistriţa 2-0
Victorie pe muchie de cuţit

Aşa cum multă lume se aştepta, Timişoara a trecut de suferinda Bistriţa, însă scorul nu spune toată povestea confruntării, “violeţii” trăind periculos iar golurile izbăvirii venind în ultimele minute ale jocului. La Cluj, “vampirii” au evoluat exact aşa cum le ceruse Jean Pădureanu, cu dezinvoltura celui care nu mai are ce pierde, şi puţin a lipsit să nu producă o mare surpriză, în buna tradiţie a Cupei. Mărturie stă bara lui Borbely din startul partidei sau ocazia lui Silvăşan, ce s-a lovit de opoziţia tot mai bunului Pantilimon.

Cei 5 fani inimoşi care au venit la Cluj pentru a o susţine pe Gloria au fost însă dezamăgiţi, în final, de reuşitele lui Magera şi Curtean.

“Am întâlnit o echipă foarte bine aşezată în teren şi care a fost foarte dispusă la efort. Ne bucură victoria şi calificarea, e bine că am crezut în noi şi am reuşit să dăm două goluri pe final de meci”, a sintetizat căpitanul bănăţenilor, Dan Alexa. Gloria şi Timişoara se reîntâlnesc în week-end, în Liga I.

Dinamo – Rapid 4-2
Natură moartă cu câini

Giuleştenii numărau minutele până la duelul cu Dinamo din sferturile Cupei, după ce în campionat fuseseră zdrobiţi de forţa “haitei” din Ştefan cel Mare. Ei bine, din nefericire pentru ei, povestea s-a repetat, la capătul unui meci demn de Liga Campionilor, care ne aprinsese imaginaţia cu o seară înainte, prin “thrillerul” Chelsea – Liverpool. Presiunea a spart barometrul la Piteşti, Torje văzând roşu direct în repriza secundă, dar a contat prea puţin fiindcă până atunci Dinamo, deşi cu o echipă experimentală, aproape terminase al doilea capitol al războiului cu Rapid. Deşi băieţii lui Rada au deschis scorul, liderul şi-a arătat muşchii iar la puţin peste o oră conducea cu 4-1.

Cu o euforie uşor de înţeles, Mircea Rednic a cules roadele victoriei: “Am dovedit că succesul din campionat nu a fost un accident. Am dominat şi în zece oameni”, a punctat “Puriul”. În celălalt colţ, Marian Rada a bolborosit livid: “E o înfrângere grea. Trecem printr-un blocaj psihic. Cele două eşecuri cu Dinamo sunt o pată mare şi neagră pe blazonul clubului”.

Aşadar, Dinamo defilează şi vede eventul cu ochii, dar într-un fotbal românesc nebun şi fluctuant nu mai există garanţii.