CS OTOPENI – DINAMO 2-3/ Marius Niculae aduce victoria cainilor

0
52

Dinamo a reuşit o victorie aşteptată, scor 3-2, în deplasarea cu CS Otopeni, formaţie nou-promovată în primul eşalon şi care dupa trei etape nu a câştigat niciun punct.

Gazdele de la CS Otopeni au deschis scorul prin jucătorul împrumutat de la Dinamo, Hristi Chiacu, în minutul 3 al partidei. Dupa numai cinci minute, dinamoviştii au reuşit egalarea prin autogolul lui Nyamma, care a deviat în propria poarta şutul slab al lui Danciulescu.

Dinamo a preluat conducerea după pauză, Bratu finalizând cu gol o acţiune individuală de toata frumuseţea în minutul 48. Avantajul câinilor nu a durat însă decât până în minutul 69, când Chiacu a obţinut o lovitură de la 11 metri, pe care a şi transformat-o.

Totuşi, Dinamo a reuşit să se impună, Marius Niculae reuşind golul victoriei în minutul 85. Niculae se află la prima evoluţie oficială pentru Dinamo după o pauză de şase ani.

Partida s-a disputat pe stadionul “Astra” din Ploieşti.

CS Otopeni: Pârgov – Dumitrescu, Scarlatache, Nyamma, Popovic (L. Ganea 61) – Chiacu (Muşat 77), Manea, Nasser, Fl. Pârvu, Lazic – Yontcha (Kalle 70). Antrenor: Miodrag Jesic.

Dinamo: Lobonţ – Homei, Goian, Moţi, Pulhac – Cristea, Boştină (Campos 77), Ropotan, Thiago (Torje 52) – Dănciulescu, Fl. Bratu (M. Niculae 64). Antrenor: Mircea Rednic.

Cartonaşe galbene: Pârgov 8 / Torje 56, M. Niculae 85.