CICLISM – Start în sezonul 2010

0
141

Să începem cu echipele noi. Importante sunt două, cele din ProTour: Sky Professional Cycling Team şi Team Radioshack. Sky, echipă britanică, vine cu un lot foarte interesant, din care fac parte, printre alţii, Bradley Wiggins, Kurt-Asle Arvesen, Edvald Boasson Hagen, Sylvain Calzati, Dario Cioni, Thomas Lofkvist, Juan Antonio Flecha, Greg Henderson ori Thomas Geraint.

Cealaltă noutate, Team Radioshack, aduce un puternic PR ciclismului, prin imaginea căpitanului său, nimeni altul decât Lance Armstrong. Dacă americanul va realiza ceva notabil sau nu în noul sezon rămâne de văzut, însă cert este că numele său reprezintă deja o marcă, având harul de a atrage mulţi spectatori la marginea şoselelor ori în faţa televizoarelor. În rest, Radioshack este o formaţie cosmopolită, în rândurile căreia, pe lângă opt oameni transferaţi de la Astana, şi-a găsit loc şi un chinez, Fuyu Li. Astfel, intrarea lui Lance Armstrong pe piaţa chineză, cea mai dinamică din lume la ora aceasta, este asigurată.

Pe lângă noile echipe, există şi câteva schimbări de nume la echipele mai vechi: Garmin-Slipstream a devenit Garmin-Transitions, iar Silence-Lotto este acum Omega Pharma-Lotto. În acelaşi timp, Barloword şi Agritubel au părăsit scena ciclismului.

La fel de interesante sunt transferurile de ciclişti de la o echipă la alta, un registru al acestora putând fi găsit în finalul articolului.

Cât despre primul laureat important al noului sezon, trebuie spus că Andre Greipel (Team HTC Columbia, foto) şi-a adjudecat pentru a doua oară Tour Down Under, după ce a condus „dal capo al fine” clasamentul general al cursei din Australia, în care a obţinut şi două victorii de etapă. Dacă rutierii cu nume au debutat în 2010 la Antipozi, sezonul întrecerilor din Europa a fost deschis la 31 ianuarie cu Grand Prix Cycliste de la Marseillaise, în care s-a impus francezul Jonathan Hivert de la echipa Saur-Sojasun.

Transferuri 2010

Milram

Sosiri:
Wim de Vocht (Vacansoleil)
Roger Kluge (LKT Brandenburg)
Dominik Nerz (Milram Continental)
Luke Roberts (Kuota-Indeland)
Roy Sentjens (Silence-Lotto)

Plecări:
Luca Barla
Christian Kux
Martin Müller (Final de carieră)
Ronny Scholz (Final de carieră)
Martin Velits (Columbia)
Peter Velits (Columbia)

Acqua & Sapone

Sosiri:
Rafa Chtioui
Paolo Ciavatta
Roberto de Patre
Reinier Honig (Vacansoleil)
Vladimir Miholjevic (Liquigas)
Cayetano Sarmiento (UNE-EPM)

Plecări:
Simone Masciarelli (Final de carieră)
Diego Milan
Didac Ortega

AG2R La Mondiale

Sosiri:
Julien Berard
Maxime Bouet (Agritubel)
Dimitri Champion (Bretagne-Schuller)
Ben Gastauer
Kristof Goddaert (Topsport Vlaanderen)
David Lelay (Agritubel)
Anthony Ravard (Agritubel)

Plecări:
Aurélien Clerc (Final de carieră)
Rénaud Dion (Roubaix-Lille)
Stéphane Goubert (Final de carieră)
Tanel Kangert
Cédric Pineau
Alexander Pljuschin (Katusha)
Stéphane Poulhiès (Saur-Sojasun)
Jean-Charles Senac (Final de carieră)
Blaise Sonnery

Androni Giocattolli

Sosiri:
Damiano Margutti
Fabrice Piemontesi (Fuji)
Matthew Wilson (Type 1)

Plecări:
Manuel Belletti
Luca Celli (Ceramica Flaminia)
Mattia Gavazzi
Davide Rebellin

Astana

Sosiri:
Allan Davis (Quick Step)
Scott Davis
David de la Fuente (Fuji)
Dimitri Fofonov
Enrico Gasparotto (Lampre)
Maxim Gurow (CarmioOro-A-Style)
Andrei Grivko (ISD)
Valentin Iglinski
Josep Jufre (Fuji)
Yevgheni Nepomniachi
Oscar Pereiro (Caisse d’Epargne)
Mirko Selvaggi
Gorazd Stangelj (Liquigas)
Paolo Tiralongo (Lampre)

Plecări:
Lance Armstrong (RadioShack)
Janez Brajkovic (RadioShack)
Chris Horner (RadioShack)
Andreas Klöden (RadioShack)
Berik Kupechov
Levi Leipheimer (RadioShack)
Steve Morabito (BMC)
Dimitri Muravjev (RadioShack)
Sergio Paulinho (RadioShack)
Yaroslav Popovici (RadioShack)
Grégory Rast (RadioShack)
José Luis Rubiera (RadioShack)
Michael Schär (BMC)
Tomas Vaitkus (RadioShack)
Haimar Zubeldia (RadioShack)

Bbox Bouygues Telecom

Sosiri:
Freddy Bichot (Agritubel)
Anthony Charteau (Caisse d’Epargne)
Nicolas Vogondy (Agritubel)

Plecări:
Julien Belgy
Olivier Bonnaire (Française des Jeux)
Arnaud Labbe
Rony Martias (Saur-Sojasun)
Jewgeni Sokolow

BMC Racing

Sosiri:
Alessandro Ballan (Lampre)
Chris Barton
Marcus Burghardt (Columbia)
Cadel Evans (Silence-Lotto)
George Hincapie (Columbia)
Alexander Kristoff (Joker Bianchi)
Karsten Kroon (Saxo Bank)
Steve Morabito (Astana)
John Murphy (Ouch)
Mauro Santambrogio (Lampre)
Michael Schär (Astana)
Simon Zahner

Plecări:
Steve Bovay
Antonio Cruz (Rock Racing)
Jonathan Garcia
Ian McKissick
Taylor Tolleson
Markus Zberg (Final de carieră)

Caisse d’Epargne

Sosiri:
Marzio Bruseghin (Lampre)
Juan José Cobo (Fuji)
Christophe Moreau (Agritubel)
Ruben Plaza (Liberty Seguros)
Mauricio Soler (Barloworld)

Plecări:
Anthony Charteau (Bbox Bouygues)
Daniel Moreno (Omega Pharma-Lotto)
Oscar Pereiro (Astana)
Marlon Perez
Nicolas Portal (Sky)
Joaquin Rodriguez (Katiusha)

Cervélo TestTeam

Sosiri:
Davide Appollonio
Theo Bos (Rabobank Continental)
Joao Correia (Bissell)
Stefan Denifl (Elk Haus)
Xavier Tondo (Andalucia-Cajasur)

Plecări:
Daniel Fleeman
Simon Gerrans (Sky)
José Angel Gomez Marchante (Andalucia-Cajasur)
Serge Pauwels (Sky)
Hayden Roulston (Columbia)

Cofidis

Sosiri:
Rémy Cusin (Agritubel)
Julien Fouchard
Tony Gallopin (Auber 93)
Kevyn Ista (Agritubel)
Jens Keukeleire
Kalle Kriit
Romain Zingle (Willems Verandas)

Plecări:
Alexandre Blain
Florent Brard (Final de carieră)
Hervé Duclos-Lassalle
Bingen Fernandez (Final de carieră)
Maryan Hary
Sébastien Portal
Alexander Usow
Romain Villa

Columbia-HTC

Sosiri:
Lars Bak (Saxo Bank)
Jan Ghyselinck
Matthew Goss (Saxo Bank)
Patrick Gretsch (Thüringer Energie)
Rasmus Guldhammer (Carpinordic)
Leigh Howard (Jayco-AIS)
Tejay van Garderen (Rabobank Continental)
Hayden Roulston (Cervélo)
Alexei Saramotins (Designa Køkken)
Martin Velits (Milram)
Peter Velits (Milram)

Plecări:
Michael Barry (Sky)
Marcus Burghardt (BMC)
Edvald Boasson Hagen (Sky)
Greg Henderson (Sky)
George Hincapie (BMC)
Kim Kirchen (Katusha)
Thomas Lövkvist (Sky)
Morris Possoni (Sky)

De Rosa-Stac Plastic

Sosiri:
Oleg Berdos
Stefano Borchi
Giorgio Brambila
Claudio Corioni (Liquigas)
Eddy Ratti

Plecări:
Lorenzo Bernucci (Lampre)
Gabriele Bosisio
Daniele di Luca
Sergio Marinangeli
Alberto Ongarato (Vacansoleil)
Alessandro Petacchi (Lampre)
Daniele Pietropolli (Lampre)
Alessandro Spezialetti (Lampre)

Euskaltel-Euskadi

Sosiri:
Jonathan Castroviejo (Orbea)
Beñat Intxausti (Fuji)
Gorka Izagirre (Contentpolis-Ampo)
Miguel Minguez (Orbea)
Daniel Sesma (Orbea)
Romain Sicard (Orbea)

Plecări:
Josu Agirre
Mikel Astarloza
Markel Irizar (RadioShack)
Andoni Lafuente
Iñigo Landaluze

Footon-Servetto

Sosiri:
Matthias Brändle (Elk Haus)
Manuel Cardoso (Liberty Seguros)
Felix Vidal Celis (Barbot)
Giampaolo Cheula (Barloworld)
Marco Corti (Barloworld)
Markus Eibegger (Elk Haus)
Thomas Faiers
Fabio Felline
Noe Gianetti
David Gutierrez
Enrique Mata (Burgos Monumental)
Iban Mayoz (Xacobeo-Galicia)
Pedro Merino
Michele Merlo (Barloworld)
Martin Pedersen (Carpinordic)
Aitor Perez (Contentpolis)
Rafael Valls (Burgos Monumental)
David Vitoria (Rock Racing)

Plecări:
Paolo Bailetti (Ceramica Flaminia)
Iker Camaño
David Cañada
Hilton Clarke
Juan José Cobo (Caisse d’Epargne)
David de la Fuente (Astana)
Jesus del Nero
Alberto Fernandez (CarmioOro-A-Style)
Angel Gomez Gomez
Hector Gonzalez
Beñat Intxausti (Euskaltel)
Josep Jufre (Astana)
Frederik Kessiakoff (Garmin)
Robert Kiserlovski (Liquigas)
Javieer Meijas (Type 1)
Fabrice Piemontesi (Androni Giocatolli)
Andrea Tonti (CarmioOro)
Davide Vigano (Sky)
Cameron Wurf

Française ds Jeux

Sosiri:
Olivier Bonnaire (Bbox Bouygues Telecom)
Pierre Cazaux (Roubaix-Lille)
Thibault Pinot
Arthur Vichot

Plecări:
Jérôme Coppel (Saur Sojasun)
Sébastian Joly (Saur Sojasun)
Guillaume Levarlet (Saur Sojasun)
 
Garmin-Transitions

Sosiri:
Jack Bobridge (Jayco-AIS)
Kirk Carlsen
Murilo Fischer (Liquigas)
Robert Hunter (Barloworld)
Frederik Kessiakoff (Fuji)
Michael Kreder (Rabobank Continental)
Travis Meyer (Jayco-AIS)
Peter Stetina
Johan Vansummeren (Silence-Lotto)
Matthew Wilson (Type 1)

Plecări:
Blake Caldwell
Hans Dekkers (Landbouwkrediet)
Jason Donald
Huub Duyn (NetApp)
Lucas Euser
Michael Friedman (Jelly Belly)
William Frischkorn (Final de carieră)
Kilian Patour (UC Orléans)
Chris Sutton (Sky)
Bradley Wiggins (Sky)

ISD

Sosiri:
Diego Caccia (Barloworld)
Paolo Longo-Borghini (Barloworld)
Carlo Scognamiglio (Barloworld)

Plecări:
Santo Anza (Ceramica Flaminia)
Andrei Grivko (Astana)

Katiusha

Sosiri:
Marco Bandiera (Lampre)
Kim Kirchen (Columbia)
Alexander Kolobnev (Saxo Bank)
Timofei Kritski
Artem Ovechkin
Alexander Pliuşin (AG2R)
Joaquin Rodriguez (Caisse d’Epargne)
Jegor Silin
Eduard Worganow (Xacobeo)

Plecări:
Antonio Colom
Alexej Markow
Ghenadi Mihailov (Final de carieră)
Christian Pfannberger
Iwan Rowny (RadioShack)
Alexander Serov
Gert Steegmans (RadioShack)
Ben Swift (Sky)

Lampre-Farnese Vini

Sosiri:
Alfredo Balloni
Lorenzo Bernucci (Lpr)
Grega Bole (Adria Mobil)
Danilo Hondo (PSK Whirlpool)
Adriano Malori
Alessandro Petacchi (Lpr)
Daniele Pietropolli (Lpr)
Alessandro Spezialetti (Lpr)
Diego Ulissi

Plecări:
Alessandro Ballan (BMC)
Marco Bandiera (Katusha)
Emanuele Bindi
Marzio Bruseghin (Caisse d’Epargne)
Pietro Caucchioli
Mauro da Dalto
Enrico Gasparotto (Astana)
Andrea Grendene
Massimiliano Mori
Vladimir Sagorodny
Mauro Santambrogio (BMC)
Paolo Tiralongo (Astana)
Francesco Tomei

Liquigas

Sosiri:
Francesco Bellotti (Barloworld)
Davide Cimolai
Tiziano dall’Antonia (CSF Group-Navigare)
Mauro Finetto (CSF Group-Navigare)
Robert Kiserlovksi (Fuji)
Kristjan Koren
Maciej Paterski
Peter Sagan
Elia Viviani

Plecări:
Kjell Carlström (Sky)
Claudio Corioni (De Rosa)
Gianni da Ros
Murilo Fischer (Garmin)
Enrico Franzoi
Vladimir Miholjevic (Acqua & Sapone)
Andrea Noe (Ceramica Flaminia)
Gorazd Stangelj (Astana)

Omega Pharma-Lotto

Sosiri:
Jan Bakelants (Topsport Vlaanderen)
Adam Blythe
Gerben Löwik (Vacansoleil)
Daniel Moreno (Caisse d’Epargne)
Jean-Christophe Péraud
Jurgen van Goolen (Saxo Bank)

Plecări:
Thomas Dekker
Bart Dockx (Landbouwkrediet)
Cadel Evans (BMC)
Gorik Gardeyn (Vacansoleil)
Pieter Jacobs (Topsport Vlaanderen)
Roy Sentjens (Milram)
Johan Vansummeren (Garmin)

Quick Step

Sosiri:
Iljo Keisse
Nikolas Maes (Topsport Vlaanderen)
Andreas Stauff (Kuota-Indeland)

Plecări:
Dominique Cornu (Skil-Shimano)
Allan Davis (Astana)
Steven de Jongh (Final de carieră)
Sébastien Rosseler (RadioShack)
Hubert Schwab (Vorarlberg)

Rabobank

Sosiri:
Steven Kruijswijk (Rabobank Continental)
Denis van Winden (Rabobank Continental)

Plecări:
Marc de Maar (Ouch)
Bram de Groot (Final de carieră)
Juan Antonio Flecha (Sky)
Mathew Hayman (Sky)
Pedro Horrillo (Final de carieră)

RadioShack

Sosiri:
Lance Armstrong (Astana)
Fumiyuki Beppu (Skil-Shimano)
Sam Bewley (Trek-Livestrong)
Janez Brajkovic (Astana)
Matthew Busche
Ben Hermans (Topsport Vlaanderen)
Chris Horner (Astana)
Daryl Impey (Barloworld)
Mikel Irizar (Euskaltel)
Andreas Klöden (Astana)
Levi Leipheimer (Astana)
Geoffroy Lequatre (Agritubel)
Fuyu Li (Trek-Marco Polo)
Tiago Machado (Madeinox-Boavista)
Jason McCartney (Saxo Bank)
Dmitri Muravjev (Astana)
Sergio Paulinho (Astana)
Yaroslav Popovici (Astana)
Grégory Rast (Astana)
Sébastien Rosseler (Quick Step)
Iwan Rowny (Katusha)
José Luis Rubiera (Astana)
Bjorn Selander (Trek-Livestrong)
Gert Steegmans (Katusha)
Tomas Vaitkus (Astana)
Haimer Zubeldia (Astana)

Saxo Bank

Sosiri:
Baden Cooke (Vacansoleil)
Laurent Didier (Designa Køkken)
Lukas Sebastian Haedo (Colavita)
Jonas Aaen Jørgensen (Carpinordic)
Jaroslaw Marycz
Richie Porte

Plecări:
Kurt-Asle Arvesen (Sky)
Lars Bak (Columbia)
Lasse Bochmann (Glud & Marstrand)
Matthew Goss (Columbia)
Alexander Kolobnew (Katusha)
Karsten Kroon (BMC)
Marcus Ljungqvist (Final de carieră)
Jason McCartney (RadioShack)
Jurgen van Goolen (Omega Pharma-Lotto)

Skil-Shimano

Sosiri:
Robin Chaigneau (Jo Piels)
Dominique Cornu (Quick Step)
Alexandre Geniez
Yann Huguet (Agritubel)
Job Vissers
Frederik Wilmann (Joker-Bianchi)

Plecări:
Fumiyuki Beppu (RadioShack)
Theo Eltink
Jonathan Hivert (Saur-Sojasun)
Cyril Lemoine (Saur-Sojasun)

Sky

Sosiri:
Kurt-Asle Arvesen (Saxo Bank)
John Lee Augustyn (Barloworld)
Michael Barry (Columbia)
Sylvain Calzati (Agritubel)
Kjell Carlström (Liquigas)
Steven Cummings (Barloworld)
Russell Downing (Candi TV)
Juan Antonio Flecha (Rabobank)
Chris Froome (Barloworld)
Simon Gerrans (Cervélo)
Mathew Hayman (Rabobank)
Edvald Boasson Hagen (Columbia)
Greg Henderson (Columbia)
Peter Kennaugh
Thomas Lövkvist (Columbia)
Lars Petter Nordhaug (Joker-Bianchi)
Serge Pauwels (Cervélo)
Nicolas Portal (Caisse d’Epargne)
Morris Possoni (Columbaia)
Ian Stannard (ISD)
Chris Sutton (Garmin)
Ben Swift (Katusha)
Geraint Thomas (Barloworld)
Davide Vigano (Fuji)
Bradley Wiggins (Garmin)

Vacansoleil

Sosiri:
Brice Feillu (Agritubel)
Romain Feillu (Agritubel)
Gorik Gardeyn (Silence-Lotto)
Alberto Ongarato (Lpr Brakes)
Stéphane Rossetto
Rob Ruygh
Joost van Leijen

Plecări:
Wim de Vocht (Milram)
Baden Cooke (Saxo Bank)
Reinier Honig (Acqua & Sapone)
Gerben Löwik (Omega Pharma-Lotto)
Thijs van Amerongen
Aart Vierhouten (Final de carieră)

Vorarlberg-Corratec

Sosiri:
Sebastian Baldauf (Milram Continental)
Piergiorgio Camussa
Clemens Fankhauser (Elk Haus)
Dominik Hrinkow (ARBÖ Wels Gourmetfein)
Martin Schöffmann (Elk Haus)
Hubert Schwab (Quick Step)

Plecări:
Alexander Egger
Pascal Hungerbühler (Final de carieră)
Harald Morscher
Daniel Musiol
Elias Schmäh
Wim van Huffel

Xacobeo-Galicia

Sosiri:
Jose Antonio de Segovia
Rodrigo Garcia (Miche)
Nelson Felipe Oliveira
Francisco José Pacheco (Contentpolis)
Gustavo Rodriguez

Plecări:
Hector Espasandin
Pedro Fernandez
David Herrero
Iban Mayoz (Footon)
Juan Francisco Mouron
Alejandro Paleo
Ivan Raña
Eduard Worganow (Katusha)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here