CHELSEA – INTER MILANO: Mourinho, dublu impact!

0
145

Turul începuse excelent pentru cel supranumit „The Special One”. În minutul 3, „San Siro” devenea un vulcan activ după golul lui Diego Milito. Chelsea avea să replice prin reuşita lui Salomon Kalou din minutul 51, pentru ca doar patru minute mai târziu Esteban Cambiasso să semneze victoria lui Inter. O victorie mare, dar care lasă deschisă ecuaţia califi cării până după fluierul final al partidei de pe „Stamford Bridge”. Aceasta fusese de fapt prima confruntare între cei doi coloşi ai fotbalului european într-o competiţie organizată de UEFA.

Frisoane italiene

În pofida optimismului afi şat de Mourinho, milanezii simt frisoane înaintea acestei deplasări. Londonezii au uitat cum arată o înfrângere acasă, contabilizând 21 de meciuri fără eşec pe propriul teren în UEFA Champions League. Iar lui Inter este clar că nu îi priesc excursiile în Insulă, cel puţin în ultima perioadă. Pentru că formaţia din Milano a fost eliminată de trei ori consecutiv în această fază a competiţiei, în ultimile două sezoane chiar de către formaţii engleze. Killerii s-au numit Liverpool şi Manchester United. Iar ultima victorie a lui Inter în Anglia datează deja de şase ani (3-0 cu Arsenal).

Pronostic: 1. În tur 1-2