CFR CLUJ PIERDE LA IASI, STEAUA SE POATE APROPRIA LA NUMAI TREI PUNCTE!

0
60

Liderul campionatul, CFR 1907 Cluj, a pierdut, scor 0-1, pe terenul formatiei antrenate de Ionut Popa (foto), Politehnica Iasi, intr-un meci din etapa a XXV-a a Ligii I

Singurul gol al intalnirii a fost marcat de fostul atacant al Stelei, Andrei Cristea, care a transformat o lovitura de la 11 metri in minutul 73. Centralul Augustus Constantin a aratat punctul cu var dupa o cadere in careu a lui Bersnjak, aflat in duel cu Dani.

Gazdele au solicitat un penalty si in prima repriza, la o cadere in careul a lui Cristian Munteanu, insa centralul nu a fost convins si a lasat jocul sa continue.

Poli Iasi: 1. Branet – 19. Homei, 3. Onut, 28. Cr. Munteanu, 5. Pecnik – 23. Adr. Ilie, 25. Milea – 7. Bersnjak (77. Buta ’90+3), 21. Naidin (9. Bilba ’89), 8. Paruolo (30. R. Ciobanu ’85) – 10. A. Cristea. Antrenor: Ionut Popa.

CFR Cluj: 13. Hirschfeld – 4. Panin, 3. Sandberg, 27. De Sousa, 33. Dorsin – 8. Peralta (5. Manuel Jose ’73) – 19. Culio (16. Semedo ’65), 31. Dani, 10. Trica, 7. Dubarbier (99. Diego Ruiz ’81) – 23. Fabbiani. Antrenor: Ioan Andone.

Cartonase galbene: A. Cristea ’73, ’83 / Peralta ’28, Fabbiani ’71, Trica ’79, ’83.

Cartonase rosii: A. Cristea ’83 / Trica ’83.

Clujenii au vrut sa iasa de pe teren!

In minutul 80, la scorul de 1-0 pentru Poli Iasi, capitanul oaspetilor, Eugen Trica, a primit un cartonas galben pentru proteste. Vizibil iritat de decizia centralului, Trica le-a facut semn coechipierilor sa paraseasca terenul de joc, sustinut chiar de Ioan Andone! Clujenii au revenit insa pe teren, iar Andone a fost trimis de Augustus Constantin sa urmareasca finalul meciului din tribuna.

Fostii stelisti, eliminati

Andrei Cristea si Eugen Trica, ambii trecuti prin curtea Stelei, au fost eliminati cu sapte minute inainte de fluierul de final, dupa o incaierare la care au participat mai multi jucatori de la cele doua echipe. Atat Cristea, cat si Trica, aveau deja cate un cartonas galben. Atacantul moldovenilor a urmarit ultimele minute alaturi de antrenorul Clujului, in zona tunelului ce duce la vestiare.

Steaua poate profita de esecul ardelenilor

Invinsa si ea la Iasi, Steaua poate profita de rezultatul negativ al elevilor lui Ioan Andone pentru a se apropria la numai trei puncte de lider. Conditia este ca ros-albastrii sa invinga, duminica seara, codasa UTA, iar Comisia de Disciplina a FRF sa decida, miercuri, meci pierdut la masa verde pentru Rapid.