Bundesliga: Lupta pentru titlul de campioana continua

0
65

Schalke 04 si VFB Stuttgart si-au cistigat partidele din etapa a 32-a a campionatului german si se vor duela in continuare de la distanta pentru titlu, un cuvint greu de spus avind si Werder Bremen care insa are nevoie de victorie duminica la Hertha Berlin.

Schalke a primit pe teren propriu replica lui FC Nurnberg si in ciuda dominarii agresive a gazdelor, 8-0 raportul ocaziilor de gol, Schalke a marcat un singur gol, Kuranyi (foto) in minutul 64.

Stuttgart a avut un meci ceva mai greu acasa cu Mainz, fara Marius Niculae in teren, dar s-a impus cu 2-0 prin golurile marcate de Fernando Meira la jumatatea primei reprize si Hilbert la jumatatea celui de-al doilea act.

In clasament, Schalke 04 are un punct avans fata de VFB Stuttgart si cinci fata de Werder Bremen dar Bremen se poate apropia la doar doua puncte de lidera dupa meciul de la Berlin si cu doua etape inainte de final.