Bremen si Bayern raman in lupta pentru titlu

0
65

Două dintre formaţiile care se află în lupta pentru titlul din Germania, Werder Bremen şi Bayern Munchen, au obţinut duminică victorii ce le menţin în plasa liderei Schalke 04.

Bremen s-a impus după un meci echilibrat cu 2-0 la Borussia Dortmund, goluri marcate de Klose în minutul 28 şi Diego în minutul 39, iar Bayern a câştigat cu 2-1 meciul jucat acasă cu Bayer Leverkusen, goluri marcate de olandezii Mark Van Bommel şi Roy Makaay, respectiv ucraineanul Andrei Voronin.

Cu cinci etape înainte de final, Schalke 04 este lideră în Bundesliga cu 59 de puncte, ea fiind urmată de Werder Bremen la două puncte, VFB Stuttgart la patru puncte şi Bayern Munchen la şase puncte, între aceste patru echipe dându-se practic lupta pentru titlu.

La retrogradare, Borrusia Monchengladbach, lanterna roşie, pare a se pregăti de Zweite Bundesliga, cu şanse încă de a se salva, în timp ce 11 echipe au şanse încă reale de a încheia şi ele competiţia pe un loc retrogradant.