Boca si River au incheiat nedecis derby-ul Argentinei

0
52

Cel mai aşteptat meci de fotbal inter-cluburi din lume, Boca Juniors – River Plate, s-a încheiat la egalitate, 1-1, după un joc ce s-a ridicat ca de obicei la nivelul aşteptărilor.

Cu un uşor avans în campionat faţă de rivalii de o viaţă şi cu jucători mai experimentaţi precum Martin Palermo, Juan Roman Riquelme şi Neri Cardozo, Boca a început în forţă derbiul cu River şi a deschis scorul încă din minutul unu prin Pablo Ledesma.

Impulsionaţi de un public fascinant, jucătorii lui Boca au dominat apoi copios prima repriză şi şi-au creat numeroase ocazii la poarta adversă însă Juan Carizzo a fost îngerul lui River cu numeroase intervenţii salvatoare.

Abia în partea a doua River a reuşit să echilibreze în jocul în special datorită golului egalizator reuşit rapid de Mauro Rosales, fostul atacant al lui Ajax Amsterdam, cel care a punctat pentru 1-1 în minutul 49.

A urmat un joc pe contre, cu River mai prezentă în jumătatea adverse, cu alte câteva intervenţii miraculoase ale lui Carizzo şi cu câteva ocazii ratate cu nonşalanţă de atacanţii naivi ai lui River care au dat astfel cu piciorul unei şanse imense, aceea de a învinge pe Boca chiar la ea acasă.

Miguel Russo, antrenorul lui Boca, a început cu Mauricio Caranta – Hugo Ibarra, Morel Rodriguez, Daniel Diaz, Clemente Rodriguez – Ever Banega, Pablo Ledesma, Neri Cardozo, Juan Roman Riquelme – Rodrigo Palacio, Martin Palermo, Ibarra şi Clemente Rodriguez au văzut cartonaşe galbene iar Guillermo Barros Schelotto l-a înlocuit în repriza a doua pe Rodrigo Palacio.

Daniel Passarella, antrenorul lui River, a început cu Juan Carizzo – Paulo Ferrari, Cristian Nasuti, Eduardo Tuzzio, Fede Dominguez – Augusto Fernandez, Leonardo Ponzio, Oscar Ahumada, Fernando Belluschi – Mauro Rosales, Marco Ruben, Ferrari, Nasuti, Tuzzio, Ahumada şi Fernandez au văzut cartonaşe galbene iar Rene Lima, Diego Galvan şi Matias Abelairas i-au înlocuit pe Ahumada, Ponzio şi, respectiv Belluschi.