Blackburn si Watford, primele semifinaliste in Cupa Angliei

0
62

Dacă Chelsea şi Manchester United au nevoie de rejucări în disputele cu Tottenham şi Middlesbrough, Blackburn Rovers şi Watford au obţinut duminică biletele pentru semifinalele Cupei Angliei.

Blackburn Rovers s-a calificat în semifinalele Cupei Angliei după ce a învins cu 2-0 pe Manchester City, goluri marcate de sud-africanul Aaron Mokoena (foto) în minutul 28 şi Derbyshire în minutul 90.

Blackburn a început cu Friedel – Emerton, Samba, Nelsen, Warnock – Bentley, Aaron Mokoena, Tugay, Pedersen – McCarthy şi Derbyshire, au mai jucat Kizaneişvili şi Sergio Peter iar Mokoena a fost şi eliminat în minutul 69, iar Manchester City a început cu Weaver – Sun Jihai, Richards, Dunne, Distin, Ball – Barton, Ireland, Hamann – Vassell, Corradi, şi au mai intrat Emile Mpenza, DaMarcus Beasley şi Samaras.

Tot în semifinalele Cupei Angliei s-a calificat şi Watford, formaţie ce s-a impus cu 1-0 pe terenul lui Plymouth Argyle după golul marcat de Bouazza în minutul 21.

Plymouth Argyle a început cu McCormick – Connoly, Seip, Timar, Sawyer – Gosling, Norris, Nalis, Sinclair – Ebanks Blake, Gallen, iar Watford cu Foster – Mariappa, Shittu, Demerit, Powell – Smith, Francis, Mahon, Bouazza – Kabba, Prişkin.

Celelalte două semifinaliste ale Cupei Angliei se vor stabili după rejucările meciurilor Manchester United – Middlesbrough şi Tottenham Hotspur – Chelsea.