AUSTRIA – ROMANIA 2-1/ Inca un Campionat Mondial fara tricolori

0
58

Echipa naţională nu mai are nicio şansă de calificare la Campionatul Mondial din 2010-Africa de Sud, după ce a cedat la limită pe terenul Austriei, scor 1-2, într-un meci disputat la Klagenfurt

Cum s-au marcat golurile

1-0 Piteşteanul Cristian Tănase a profitat de degajarea greşită a portarului austriac, Gspurning, şi a înscris de la 30 de metri în poarta goală (minutul 24)

1-1 Hoffer a restabilit egalitatea după numai un minut de la golul României, după ce a fost găsit in centrul careului nostru de o pasă care l-a păcălit pe Răzvan Raţ (minutul 25)

1-2 Hoffer reuşeşte “dubla”, după ce Tamaş şi Rădoi s-au încurcat reciproc. Atacantul Austriei a scăpat singur cu Lobonţ şi a îndeplinit o simplă formalitate (minutul 44)

Torţe şi fumigene aruncate în teren de suporterii români

În minutul 24, imediat după ce România a deschis scorul, suporterii tricolorilor, aflaţi la una dintre peluze, au aprins aproximativ 20 de torţe şi fumigene, o parte din ele ajungând pe terenul de joc (după ce Austria a reuşit egalarea). Gestul s-a repetat şi pe finalul meciului, când alte torţe aruncate de suporterii români au cauzat întreruperea meciului.

Echipele

Austria: Gspurning – Schiemer, Prodl, Pogatetz, Ortlechner – Arnautovici (Korkmaz ’69), Pehlivan, Scharner, Beichler (Holzl ’78) – Hoffer (Okotie ’54), Maierhofer. Antrenor: Dietmar Constantini.

România: Lobonţ – Contra, Tamaş, Goian, Raţ – Rădoi (D. Stoica ’46) – Nicoliţă (Max Nicu ’84), Cociş, Tănase – Marica, Bucur (M. Niculae ’68). Antrenor: Victor Piţurcă.