Ascoli, tot mai aproape de Serie B

0
78

într-una din primele partide ale etapei a 20-a din Serie A, Ascoli, formaţia lui Valentin Năstase (foto), a pierdut clar acasă, 1-3 cu Atalanta, şi rămâne pe ultimul loc al clasamentului.

Oaspeţii au deschis scorul prin Zampagna în minutul 51, după o centrare excelentă a fundaşului dreapta Adriano Pereira, gazdele au egalat prin Paolucci în minutul 73, care a profitat de o pasă greşită trimisă la portar de acelaşi Adriano Pereria, însă Atalanta a dat lovitura pe final prin golurile marcate de neobositul Adriano Pereira în minutul 84, finalizare din centrul careului după un corner, şi Doni minutul 87, şut plasat fără speranţe pentru Pagliuca.

Ascoli a mizat pe Pagliuca – Melara (Pesce), Di Biagio, Vali Năstase (cartonaş galben şi evoluţie destul de bună), Vastola – Fini, Fontana, Zanetti, Bonani (Guberti) – Paolucci, Bjelanovic (Perrulli), în timp ce Atalanta i-a avut în teren pe Calderoni – Adriano, Carrrozzieri, Talamonti, Bellini – Pinto (Defendi), Migliaccio, Donati, Arriatti (Tissone) – Doni – Zampagna (Ventola).

în celălalt meci al zilei, Reggina şi Palermo au încheiat la egalitate, 0-0, etapa continuând duminică cu restul partidelor, Catania – Cagliari, Empoli – Sampdoria, Inter Milan – Fiorentina, Livorno – Roma, Parma – Torino, Siena – Chievo, Udinese – Messina şi derbiul Lazio Roma – AC Milan.